Program Värmland 2026
Vår möteslokal är oftast Lövnäskyrkan men kan variera.
Se här på hemsidan och e-post inför varje träff.
Lövnäskyrkan: Bärstavägen 1, Hammarö
Tänk på våra allergiker och undvik starka dofter!
*arrangeras ej av STA Värmland.
Lördag 21 mars kl.14, lokal Forshaga församlingshem
Magnus Carlström. Magnolior och andra spännande växter att odla och lära känna
Magnus Carlström drev tidigare Lindhults plantskola med inriktning på lite ovanliga växter. Sedan 2014 är han anställd på Flyingeplantshop där han jobbar med att utveckla sortimentet för att attrahera fler kunder. ”Plantor odlade av mig från min trädgård finns till försäljning för att krydda upp sortimentet lite extra.”
Sköna Gröna Trädgård 2026 på Karlstad CCC, 11-12 april, lördag: 10-17
söndag: 10-16
Ulf Sill medverkar i vår monter båda dagarna.
Rabatt på inträdet, se TA nr 1.
Trädgårdsmässan är ett fantastiskt tillfälle att hitta inspiration för din egen trädgård och träffa likasinnade människor som delar din passion för grönska.
Trädgårdsamatörerna Värmlandskretsen är medarrangör och deltar med monter på mässan. Kom och hälsa på oss!
Föredrag på mässan: medarrangör STA
Mattias Rosberg, japanska lönnar
Lördag 11 april kl.11:15
Mattias och hans fru startade med en trädgård helt utan träd, med få rabatter men med en stor gräsmatta. En ganska typisk villatomt som under 15 år omvandlats till en vacker trädgård med en stor samling av japanska lönnar.
Genom åren har Mattias skaffat sig många erfarenheter av hur man får japanska lönnar att trivas i vårt klimat.
Japanska lönnar finns i många olika varianter och med olika egenskaper.
Mångfalden gör att det finns en japansk lönn för alla smaker och lägen.
Han kommer att prata om skötsel, vilken jord de trivs i och betydelsen av läge, beskärning och om att odla japansk lönn i kruka och direkt i marken och hur deras egenskaper kommer till sin rätt.
Söndag 10 maj kl.11
Besök hos Maria Vildhjärta Westerberg
Maria och Johannes har skapat en magisk utomhusmiljö i Brunskog där konst och skog samsas. Ateljen och galleriet är öppet. Det finns också växthus, rabatter, dammar och nyplanterade skogsdungar.
Maria och Johannes finns på plats och svarar på frågor.
Kostnad: 100 kr som betalas på plats
Föranmälan till Anki via sms eller mobil 070-626 28 64.
Adress: Toltan Ängbråten Brunskog.
Efter det åker vi till Brian Unis i Edane.
Trädgården är stor och består av både trädgårdsrum och delar som övergår i naturtomt. Det finns ett stort antal rhododenron i trädgården och många ovanliga träd och buskar.
Det är begränsat med utrymme på tomten för parkering. Parkera helst vid Thorsborg, Lerholsvägen 24 i Edane.
Adress: Kapellstigen 3, Edane
Onsdag 13 maj kl.17
Trädgårdsbesök hos Thomas Schultze
Thomas odlar växter från många världsdelar i sin trädgård, lökar och mindre härdiga perenner i växthuset. Alpiner och rhododenron tillhör favoriterna.
Adress: Egnahemsvägen 22, Skoghall
Onsdag 13 maj kl.18
Trädgårdsbesök hos Odd Råberg
Odds trädgård ligger i ett villaområde, skyddad bakom höga häckar.
Han håller på att starta om sin trädgård efter tre års frånvaro.
När vi kommer på besök pågår ett större projekt: trädgården ska bli en damm.
Adress: Frödingsvägen 2 Skoghall
Lördag-söndag 23-24 maj kl.11-17
*Krut i Ulvsby
Konstrundan i Ulvsbytrakten KRUT.
Ann-Britt Höglund deltar och visar sin trädgård.
Adress: Mosstorp 203, Karlstad
Lördag 23 maj kl.11-14 OBS! NY TID
Växtmarknad på Södra Kroppkärrs koloniområde
STA i samarbete med Kroppkärrs koloniträdgårdsförening.
Alla är varmt välkomna, såväl säljare som köpare.
Säljare: OBS! anmäl i god tid till Anki Falk på tel. 070-626 28 64 eller via mail: ankifalk@live.se
Pris: 70 kr per plats oavsett om du har egna bord eller lånar av oss + några växter till lotteriet.
Vi tar tacksamt emot lotterivinster.
Obs! Växterna ska vara väl rotade och märkta, helst med både latinskt och svenskt namn.
Koloniträdgårdsföreningen ordnar servering i Sjögården.
Onsdag 27 maj kl.17
Stadsträdgården i Karlstad
Guidad tur med Jonas Grund i Stadsträdgården.
Samling vid Nordöstra grinden.
Måndag 1 juni kl.17
Besök hos Ann-Britt Höglund, Ulvsby
Parkliknande samlarträdgård med woodland, dammar och olika trädgårdsrum. Planerar för variation, färg, högt, lågt, smalt och brett.
Några favoriter är lönnar, azaleor, rhododenron, stewartia, sockblommor och trillium.
Växter till salu.
Adress: Mosstorp 203 Karlstad
Onsdag 3 juni kl.11-15
Växtinköp hos Jonas och Lucja Grund
Stolpens Trädgård i Ölme
Se annons sid 5 i det tryckta programbladet.
Vi i STA får 25% rabatt när vi handlar växter.
Stolpen har ett stort utbud av träd, buskar, perenner och klätterväxter. Där finns många ovanliga sorter och man kan inspireras av den fina visningsträdgården.
Öppet mellan 11-15 och vi i STA får mer service och betalar mellan 14-16.
Eventuellt samåk ordnas själv.
Söndag 7 juni kl.7.45
Bussresa till Bohuslän
Först åker vi till Uddevallas växtmarknad. Där vi hoppas på att finna lite godbitar. Sen blir det mat.
Första trädgården är hos Iren Börjesson på Tjörn.
Kuperad tomt med flera olika delar. Stor variation på växter och färger. Sten är ett återkommande element och med tanke på namnet Röstorp så finns det att ta av.
Andra trädgården är också på Tjörn hos Kerstin Löf.
De har försökt att skapa en trädgård där man går in och ut ur det stora och höga bergets ”rum”.
Här trivs ovanliga buskar, perenner och ormbunkar.
Tredje trädgården är hos Elise Mauritzson på Orust.
Förhoppningsvis är det fortfarande bra blomning i rhododenron och pionerna börjar så smått blomma.
De har många träd och buskar och cornus kousa ‘venus’ brukar blomma fint då. Har vi tur så står näsduksträdet i blom och viftar med sina näsdukar.
Medtag fika mm, regnkläder. Ev. lotteri på bussen.
Avresa från Sundstaskolans gratisparkering kl. 7.45.
Föranmälan (mat anges i anmälan!). Det blir troligen fisk, kött eller vegetariskt att välja på.
Anmälan senast den 24 maj till Anki Falk via e-post eller mobil ankifalk@live.se eller tel: 070-62 62 864
I år sponsras bussresan av STA Värmland med 100 kr.
Pris inkl. mat och resa beror på antal anmälda:
35 st 650 kr -100 kr blir 550 kr
30 st 700 kr -100 kr blir 600 kr
25 st 800 kr -100 kr blir 700 kr
20 st 950 kr –100 kr blir 850 kr
*Lördag 13 juni kl.11-14 stor växtmarknad i Katrineholm.
Flera kretsar samverkar.
Plats: Djulö idrottsplats
Hemsida: www.stasormland.se
*Söndag 28 juni Tusen trädgårdar
*Söndag 19 juli Lands öppen trädgård
Onsdag 29 juli kl.17
Besök hos Marita Tauni i Väse
Välkomna till en sinnenas trädgård där doft smak och ovanliga fruktträd står i fokus. För skönheten står rhododendron, magnolior och liljor av olika slag.
Upphöjda odlingsbäddar som täcks av flis som jordförbättring och maskmat. Orangeriet står nu klart och brunnen har fått en ansiktslyftning.
Har vi tur så har mandelträden överlevt sin första vinter. Trädgårdsull är använt i riklig mängd som växtskydd för känsligare växter de första åren
Adress: Hultsberg 526, Väse
Lördag 15 augusti 11-14 OBS! NY TID
Växtmarknad på Södra Kroppkärrs koloniområde
STA i samarbete med Kroppkärrs koloniträdgårdsförening.
Alla är varmt välkomna.
Säljare: OBS! anmäl i god tid till Anki Falk på tel. 070-626 28 64 eller via mail: ankifalk@live.se
Pris: OBS! 80 kr per plats oavsett om du har egna bord eller lånar av oss + några växter till lotteriet.
Vi tar tacksamt emot lotterivinster.
Obs! Växterna ska vara väl rotade och märkta, helst med både latinskt och svenskt namn.
Koloniträdgårdsföreningen ordnar servering i Sjögården.
Söndag 23 augusti kl.15
Besök hos Anki och Filip Falk i Portila
Vid det gamla hemmanet Skräddaråsen i Portila utanför Grums har mor och son Ann-Christin & Filip Falk en gemensam trädgård.
Här har vi allt från en vildvuxen trädgårdslund, stenpartier, dammar till en stor samling med bambu är något av det som finns att titta på.
Adress: Portila Skräddaråsen 1, Grums
Lördag 12 september kl.14
Föredrag med Peter Peppestradgard
Stenparti, från botten till toppen
Hur bör man tänka när man vill göra ett parti med stenar eller helt enkelt en bädd som klarar torka. Numera är det ofta så att det inte regnar så mycket, samt att solen är varmare. Hur ska vi göra en bädd som står emot detta bättre och enklare? Vilka växter är det som trivs bra i värme och torka och hur får man tag på dem.
Jag är en som hållit på med växter under många år och alpiner eller växter från högre höjder har alltid intresserat mig. Jag sår väldigt mycket frön från olika platser. Jag har zon 6 på det mesta av min tomt så jag vill att de ska vara härdiga.
Jag har många växter som jag inte berättat för att de inte ska växa hos mig.
Växter till försäljning.
Inträde: 80 kr
Fika och lotteri, vi tar tacksamt emot lotterivinster
Lördag 10 oktober kl.14
Föredrag med Ulf Eldblom
Lökar som skapar glädje från mars till oktober
Jag har arbetat inom trädgård större delen av mitt liv, med allt från skötsel, planering och anläggning till övergripande ansvar. Men viktigast har varit mitt fritidsintresse för lök och knölväxter som ledde till firman Botanicus som jag och min vän Hans-Erik har drivit i 34 år.
Vi har efterhand kommit att själva odla en hel del växter som finns i vårt sortiment. Jag kommer att berätta om en del av dessa och ge tips och råd om lökar och knölar.
Vi kommer även ha lökar med till försäljning.
Fika och lotteri. Vi tar tacksamt emot lotterivinster
Inträde: 100 kr
Lördag 21 november kl.14
Förjulfest och föredrag med Filip Falk
Med Campervan bland Östeuropas berg
Under sommaren 2025 gjorde jag en resa genom Östeuropa där jag studerade floran i Tatrasbergen, Karpaterna och Mãcinbergen.
I detta föredrag får du följa med mig till Polen, Slovakien och Rumänien. En region där många av våra vanligaste trädgårdsväxter kommer ifrån.
Fika och lotteri. Vi tar tacksamt emot lotterivinster
Inträde: meddelas senare
Lördag 23 januari kl.14
Föredrag med Henrik Sjöman
Växter under trädens kronor—erfarenheter från resor runt om i världen
Henrik Sjöman är vetenskaplig intendent på Göteborgs botaniska trädgård. Han arbetar också halvtid på SLU Alnarp där han undervisar och forskar om hur och varför olika trädarter är framgångsrika i olika miljöer.
Han är också forskare i Kew Garden i England.
Fika och lotteri. Vi tar tacksamt emot lotterivinster
Inträde: 100 kr
Lördag 20 februari kl.14
Årsmöte. Sedvanliga årsmöteshandlingar
Föredrag med Margareta Wallsten
Invasiva växter och arter
Invasiva främmande arter är ett av det största hoten mot biologisk mångfald. Genom import av nya exotiska och spännande växter till trädgårdsentusiaster står trädgårdsnäringen för den allra störta spridningen av dessa arter.
Men som trädgårdsägare kan du genom rätt kunskap och metoder hjälpa till att stoppa nuvarande och kommande invasiva främmande arter innan de tar sig vidare ut i naturen – så att din trädgård istället kan bidra till den biologiska mångfalden.
Margareta jobbar med invasiva växter och arter på Karlstads kommun.
Föreningen bjuder på smörgåstårta, kaffe och kaka.
Lördag 20 mars kl.14
Föredrag med Dan Abelin
Snödroppar- en galantofils bekännelser, berättelser och bilder
Fika och lotteri. Vi tar tacksamt emot lotterivinster
Inträde: 80 kr
Lördag 17 april kl.14
Föredrag med Stellan Johansson
Att leta växter från en cykel
Stellan Johansson är biolog. Han kommer att berätta och visa bilder av natur och växtlighet från många olika platser runt om i världen där han har cyklat.
Fika och lotteri. Vi tar tacksamt emot lotterivinster
Inträde 100 kr
Lördag 22 maj kl 11-14 OBS! NY TID
Växtmarknad på Södra Kroppkärrs koloniområde
STA i samarbete med Kroppkärrs koloniträdgårdsförening.
Alla är varmt välkomna, såväl säljare som köpare.
Säljare: OBS! anmäl i god tid till Anki Falk på tel. 070-626 28 64 eller via mail: ankifalk@live.se
Pris: OBS! 80 kr per plats oavsett om du har egna bord eller lånar av oss + några växter till lotteriet.
Vi tar tacksamt emot lotterivinster.
Obs! Växterna ska vara väl rotade och märkta, helst med både latinskt och svenskt namn.
Koloniträdgårdsföreningen ordnar servering i Sjögården.
Lördag 29 maj Resa med egna bilar till tre trädgårdar i Norge
Torill Aanesrud, M, J. Halvorsensveil 2053 Jessheim
Jag inspireras av japanska mossträdgårdar och försöker skapa en meditativ trädgård med gröna strukturer.
Huvudintressen: Mossa, vatten, stenar, lönnar, ormbunkar, Trillium, Cypripedium, Dactylorhiza, Shortia och andra skuggväxter. Två stora gamla träd, en lönn och en tall, bildar trädgårdens tak och ger bra skugga. Vi anlade en damm våren 2015 med en 20 meter lång bäck som slingrar sig nerför bergsryggarna och ner till dammen. Längs bäcken finns mossbeklädda stenar med ormbunkar och massor av intressanta växter.
Liv Aaneruds i Spiksetlia 33A Sør-Odal Innlandet fylke och dottern Tone som vi besöker sist.
Trädgården är relativt ny. Huset på gården Nedgarden Spigseth var inflyttningsklart 2013. Trädgården påbörjades innan husbygget påbörjades. När en stor rhododendronträdgård i Oslo skulle grävas bort planterades 150 rhododendron från denna trädgård här uppe i skogsbrynet.
Jag har försökt att passa in växterna i den redan befintliga vegetationen, men har också skapat några konstgjorda fjällträdgårdsmiljöer.
Jag startade min stora trädgårdsodling på gården. Det är utformat som en park med en damm och bäck, och med olika rabatter, buskar och träd. Denna trädgård fick ett pris från Norska Trädgårdsföreningen 1998. Större delen av denna trädgård skapades i början av 90-talet.
Nu driver min dotter gården och fortsätter trädgårdsplanerna. Mycket nytt har tillkommit sedan hon tog över, men jag är väldigt engagerad när något nytt planeras och omsätts i praktiken.
Hon har startat en plantskola där hon tar både frön och sticklingar från sin egen trädgård, och köper även frön från andra. Hon deltar också i växtmarknader runt om i Norge.
Onsdag 2 juni kl. 11-15
Växtinköp hos Jonas och Lucja Grund
Stolpens Trädgård i Ölme
Se annons sid 5 i det tryckta programbladet.
En dag med möjlighet att fynda!
Vi i STA får 25% rabatt när vi handlar växter.
Stolpen har ett stort utbud av träd, buskar, perenner och klätterväxter.
Där finns många ovanliga sorter och man kan inspireras av den fina visningsträdgården.
Öppet mellan 11-15 och vi i STA får mer service och betalar mellan 14-16.
Eventuellt samåk ordnas själv.
Trädgårdsbesök hos Gertrude Bergmark, Hammarö.
Gertrude Bergmark tar emot besök om man ringer.
Gertrude har en vacker trädgård med intressanta träd, buskar och perenner. Det finns lite av varje och gräsmattan blir mindre och mindre.
Tel: 070-3077179
Adress: Rud Holken 600, Hammarö
